Metelio dviračių žiedas

Maršrutai Dviračiu 13 objektų Iki 4 valandų 27 km

Įspūdingos Metelio ežero panoramos atsiveria nuo Papėčių piliakalnio ir Metelių apžvalgos bokšto. Važiuojama valakų reformų metu susiformavusiais Obelninkų ir Papėčių išretintais gatviniais kaimais. 2015 metais Metelio dviračių trasose įrengti nauji informaciniai stendai, informacinės rodyklės ir kelios pavėsinės.

Metelio ežeras - antras pagal dydį parke ir šeštas visoje Lietuvoje (7-as jeigu imtume visą Vištyčio ežero plotą nepriklausantį Lietuvos teritorijai). Plotas siekia 1300 ha, vidutinis gylis – 7 m, didžiausias (Upelės duobėje) – 15 m. Vandens skaidrumas siekia 4 m. Ežero perimetras yra per 19 km, ilgis – 6 km, plotis – 2 km. Iš Metelio išteka Metelytė, įteka Dubelio upelis.

Maršrutą patogu pradėti ir baigti šalia Metelių regioninio parko lankytojų centro.

Metelių regioninio parko lnakytojų centras ir parko direkcija Nuotr.: ©Metelių regioninio parko direkcija

Tik pradėjus žygį tuoj pat prie kelio Seirijai – Simnas auga du gamtos paveldo objektais paskelbti ąžuolai. Jų amžius siekia 300 metų. Didžiojo Širvinto ąžuolo aukštis yra 31 m, apimtis – 5 m. Drevėtojo Širvinto ąžuolo aukštis 29 m, apimtis – 4,4 m.

Tik pradėjus žygį tuoj pat

Didysis Širvinto ąžuolas Nuotr.: ©Metelių regioninio parko direkcija

Vienintelė parko teritorijoje išlikusi kapavietė su kriptomis ir ketaus plokščių antkapiu. Šiame šeimyniniame kape – kriptoje buvo palaidoti Akuočių dvaro valdytojai Gutovai. Pasak vietos kraštotyrininkų, Gutovai buvo 1863 m. sukilėlių rėmėjai, kapinių duobėje jie slėpė ginklus sukilėliams.

Kapavietė su kriptomis ir ketaus plokščių antkapiu Nuotr.: ©Metelių regioninio parko direkcija

Statiškės miške prie kelio, vedančio į Mockonių kaimą, yra palaidoti Statiškės mūšyje (1863 06 29) žuvę sukilėliai.

Laumės akmuo - didžiausias parke, tamsus granito kiaušinio formos riedulys, įstrigęs žemėn senovinėje Metelio ežero terasoje. Legenda pasakoja, kad po Metelio apylinkes vaikšto pakrūmėmis burtininkė žmones gąsdindama, ir tik pirmiesiems gaidžiams užgiedojus vėl grįžta čia ir akmeniu pasiverčia.

Palaidasis gatvinis Obelninkų kaimas išlaikęs tradicinės architektūros bruožus. Pirkios, kurios buvo statytos iki 1940-ųjų metų yra kuklios išvaizdos: neaukštos, pailgu stačiakampiu korpusu, dvišlaičiais stogais. Pjautinių rąstų sienos plikos arba apkaltos lentomis vertikaliai. Arčiausiai gatvės statomas gyvenamasis namas, kiemo gale – tvartas (daržinė). Nuo šiaurinėje kaimo dalyje esančios kalvos atsiveria reginys į apylinkių pievas ir Obelijos ežerą.

Papėčių piliakalnis Nuotr.: ©Metelių regioninio parko direkcija

Papėčių kaimo gale stūkso piliakalnis, priskiriamas I tūkstantmečiui. Tai vienintelė vieta parko teritorijoje, iš kurios atsiveria gamtovaizdžiai į Obelijos, Metelio, Dusios ežerus.

Ant gretimos kalvos įrengta pavėsinė ir informacinis stendas.

Papėčiai kartu su Buckūnais yra ilgiausias (3 km) kaimas parke. Jo užstatymas susiklostęs nuo valakų reformos rėžinio žemės padalijimo.

Meteliai - tipiška žvejų gyvenvietė, įsikūrusi tarp dviejų didžiausių Dzūkijos ežerų, primena Lietuvos pajūrį. Meteliai minimi nuo 1508 m. Gyvenvietėje išlikę keletas senųjų medinių pastatų, kurie yra nedideli, kuklūs. Kaimo rytinėje dalyje prie Metelio ežero įrengta vieša Metelių poilsiavietė. Yra lauko baldai, persirengimo kabinos, WC, vaikų žaidimo aikštelė.

Metelių Kristaus Atsimainymo bažnyčia pastatyta 1819–1822 metais. Tai klasicizmo ir neobaroko bruožų statinys. Vertingą sakralinį kompleksą sudaro bažnyčia, dvi varpinės ir tvora su vartais. Švenčiant 175 metų jubiliejų, bažnyčia papuošta dzūkų tautodailininko Vlado Krušnos skulptūromis ir vitražais.

Prieš grįžtant į lankytojų centrą jūsų lauks paskutinis žygio akcentas - 15 metrų aukščio apžvalgos bokštas. Nuo jo galima apžvelgti Metelio ežerą ir Metelių gyvenvietę. Pavasariais bokšto lankytojai girdės iš greta esančioje pievos atsklindančius pempių, gervių, pilkųjų žąsų, perkūno oželių, didžiojo baublio skleidžiamus garsus, o gegužės mėnesį akys raibs nuo pievoje žydinčių orchidėjoms giminingų augalų žiedų. Spalio ir lapkričio menesiais Metelio ežero įlankėlėje galima stebėti 200 gulbių nebylių sankaupą.

Metelių apžvalgos bokštas Nuotr.: ©pamatykLietuvoje.lt