Video
Nuotr.: © taujenudvaras.lt, Deimantė Kaminskaitė
Taujėnų dvaras minimas XVI a. Taujėnų valdos priklausė Nonhartams, Masalskiams, Eperješams, Radviloms. XVIII a. pab. dabartinius Taujėnų dvaro rūmus pastatė grafas Benediktas Morikonis. Klasicistinio stiliaus rūmus ir parką projektavo italų kilmės architektas Pjetras de Rosis. Spėjama, kad vienaukščiai fligeliai buvo pristatyti jau po B.Morikonio mirties. XIX a. rūmų interjeras buvo prabangiai išpuoštas giminės portretais, skulptūromis, medžioklės trofėjais, senoviniais ginklais. Būta turtingos bibliotekos.
Taujėnų dvaro parkas sukurtas angliškuoju stiliumi, jo didžiausia vertybė – seni ąžuolai. Parkas užima apie 25 ha plotą, atkurti tvenkiniai su kaskadomis. Benedikto Morikonio valdymo metais Taujėnų dvare lankėsi Rusijos caras Aleksandras I (1812 ir 1814 m.). Po grafo B. Morikonio mirties Taujėnų dvaras sugrįžo Nesvyžiaus Radviloms. Dvaru rūpinosi Karolis Radvila, vėliau – jo sūnus Konstantinas. Konstantinas Radvila Taujėnų dvare gyveno iki Antrojo pasaulinio karo, 1940 m. jis sovietų valdžios buvo ištremtas ir mirė tremtyje. Tarpukario metais įgyvendinus žemės reformą, Taujėnų dvarui buvo palikta 80 ha. Dvaras ėmė nykti, Žemės ūkio bankas 1940 m. paskelbė varžytines. Pas Konstantiną Radvilą Taujėnų dvare dažnai lankydavęsis Respublikos Prezidentas Antanas Smetona.
Paskutinio dvaro savininko Konstantino duktė Sofija pasitraukė į Didžiąją Britaniją, kita duktė Marija liko Lietuvoje, o sūnus Konstantinas (1913 – 1989) išvyko į Lenkiją, kur dirbo inžinieriumi. Pasakojama, kad Marija gyvenusi Vilniuje ir lankydavusi gimtąsias vietas. Po Antrojo pasaulinio karo Taujėnų dvaras buvo naudojamas tarybinio ūkio reikmėms.
Iki mūsų dienų išlikę rūmai, kurių interjeras buvo sunaikintas karų ir pokario metais. Autentiški išlikę tik rūsiai. Ilgą laiką Taujėnų dvaro sodyba buvo apleista. Lankytojai dar gali pasigrožėti oficina, svirnu, dviem kumetynais, dviem rūsiais, tvartu ir kalve. Pastarąjį dešimtmetį Taujėnų dvarą naujam gyvenimui prikėlė privatūs savininkai, sutvarkę rūmus ir parką, restauravę svirną. Mediniam trijų aukštų svirnui daugiau nei 200 metų.