Mesk kelią dėl tiltelio

Kelionės pasakojimas Automobiliu 10 objektų 1 dienos 300 km
Maršrutas

Kelionė ekspromtu iš Vilniaus - "Mesk kelią dėl tiltelio" arba dzukiškas tiltukų ratas su laipsniais. 300 km, 9 valandos pagrindiniais Lietuvos keliais (visi objektai nusukant max 5 km nuo pagrindinių kelių!).

Aplankyta: 4 kabantys ir 1 nekabantis tiltas, 1 įspūdingas kultūros paveldas - buvęs vandens malūnas ir pabaigai lietuviškas midus (o nesustota dar prie begalės gražių vietų...).

Skanaus

Tvarkingas, nebaisus, tačiau vistiek egzotiškas tiltukas yra nepamainoma susisiekimo priemonė vietiniams. Čia buvo pirma stotelė važiuojant iš Vilniaus - Pamerkių kabantis tiltas per Merkį. Nuo kelio Vilnius - Druskininkai prieš pat geležinkelio pervažą Naujuosiuose Valkininkuose sukit į kairę ir 4,5 km žvyrkeliu iki Pamerkių... Patogiai privažiuojama prie pat tilto.

Pamerkių kabantis tiltas per Merkį Nuotr.: ©pamatykLietuvoje.lt

Antra stotelė jau rimčiau - Molių-Bartelių kabantis tiltas per Merkį. Neilgas, bet išlūžusios lentos pasitikėjimo nesuteikia. Einam - girgžda, traška, galvojam, kad būtent tokių ir ieškom!

Tiltuką privažiuosit iš Pamerkių. Nors navigacijos rodys, kad iš Pamerkių reikia grįžti atgal į Naujiuosius Valkininkus ir sukti didelį ratą į Molius, tačiau lengvai pravažiuosite dešiniu Merkio krantu.

Iš Pamerkių tilto grįžkite kelis šimtus metrų iki Merkio ir Geležinkelio gatvių sankryžos (koordinatės 54.313669, 24.70982) ir sukit į kairę - link Biekšių ir Bartelių, miško keliukas neblogas. Pravažiavę geležinkelio pervažą važiuokit dar 2,3 km. Barteliuose (54.312357, 24.672726) - į kairę, už 200 metrų (54.311064, 24.673961) - į dešinę ir pievos keliuku už 300 metrų privažiuosit prie pat tiltuko.

Trečias - Milioniškių kabantis tiltas per Merkį. Labiau įdomu apžiūrėti pačias Milioniškes, nei tiltuką (šiliniai dzūkai - jei sutiksit "gatvėj" vietinį - būtinai užkalbinkit). Bet ir jis smagus, ir svarbiausia privažiuojamas. Ko nepasakysim apie išvažiavimą iš Milioniškių. Nusileist nusileidom link Merkio, bet pakilt į civilizaciją užtrukom valandą (iš tikrųjų - 50 min.:).

"Gatvėj" sutikto vietinio būtinai paklauskit per kur geriau išvažiuoti, nes jei grįšit tuo pačiu keliu kaip, tikėtina, atvažiavot - užklimpsit (bent jau mes, be 4WD). Ir tikrai ne dėl lietaus ar pelkių - šilo smėlis ir Merkio slėnio šlaitai kaip per Dakarą:)

Gaila dėl "įtemptos situacijos" nenufotografavom arimų kuriuos padarėm. Svarbiausia žinot per kur išvažiuot, joki žemėlapiai to neparodys: Milioniškėse sankryžoje (54.19038, 24.374653) grįždami nuo tilto laikykitės dešinio posūkio, tuo keliu užkilsite į šlaitą. Toliau atpažinsite kaip atvažiavot.

p.s. Aprašymas negalioja jei atvažiavot nuo Lavyso pusės, situacijos ten nežinom (Milioniškės yra abipus Merkio, kurias ir jungia tik tas smagus tiltukas).

Bevažiuojant galima pasigrožėti arba pasityčioti iš Senosios Varėnos "eifelio":)

Buvęs geležinkelio tiltas Glūkuose Nuotr.: ©pamatykLietuvoje.lt

Glūkų tiltelis per Varėnę. Teks prisimint istoriją - pylimu, kuriuo privažiuosit prie pat buvusio tilto ėjo geležinkelis Varėna-Alytus-Šeštokai-Suvalkai, bet jau nuo 1923 m Alytus-Varėna atšaka pradėta demontuoti. Šiandien išlikusios akmeninės atramos ir tikriausiai kasmet naujais euro padėklais sutvirtinamas tiltukas:) Detali ir įdomi šio geležinkelio istorija čia.

Toliau link Alytaus - įspūdingas kriokliukas buvusiame Geidukonių vandens malūne. Malūno istorija neaiški, internete randam tik tiek, kad objektas įrašytas į kultūros paveldo registrą. Dabar ši teritorija privati, šalimais kažkas panašaus į kaimo turizmo sodybą, fotografuotis važiuoja vestuvininkai. Lankantis išvaryti nebuvom. Nuo kelio Vilnius - Alytus nusukti tereikia 300 metrų.

Lipetelio pabaigoj kiaurai peršlampi per 1 min:)

Paskutinis šios kelionės tiltukas - Voseliūnuose per Verknę. Iki jo žvyrkeliu nuo kelio Vilnius - Birštonas teks nusukti 3,5 km. Tvarkingas, gražus ir bezdžioniškas. Einant lygsvarą prilaikyti reikia :)

Nepammirškit apžiūrėti ir kitoje kelio pusėje, kur nusuksit link Voseliūnų, paminklo Litui ir Eurui.

Paskutinė stotelė, kaip neretai nutinka, bare :)

Šalia ilgą istoriją turinčios "Lietuviškas midus" gamyklos įkurta firminė parduotuvė-baras. Stakliškių gamykloje, jei pasielgsit rūpestingai, o ne taip kaip mes, ir pagalvojant prieš kelionę galima užsisakyt ekskursiją su degustacijomis. O tokiems kaip mes lengvų patarimų suteikia ir parduotuvės darbuotoja: Midaus balzamą (75 laipsnių) reikia užsigerti 12 laipsnių "Stakliškių midumi"... ir stipriai kvėpuoti per burną. Nėra to blogo - po degustacijos teko pasivaikščioti po pačias Stakliškes. Vairuokite atsakingai :)

Stakliškių midaus firminė parduotuvė Nuotr.: ©pamatykLietuvoje.lt
75 laipsnių "Žalgiris" Nuotr.: ©pamatykLietuvoje.lt

Tikriausiai daugelį produkcijos galima rasti parduotuvėse, bet lengvo pilstomo midaus su spanguolėm gausit tik vietoje (1 litras - 4 Eur). Grįžti į Vilnių keleiviams tikrai smagu ir neprailgsta :)