Pažintinis kelias "III ir IV fortai"

Maršrutai Pėsčiomis 7 objektai Iki 4 valandų 6.5 km
Maršrutas

Jūsų laukia tikras turistinis išbandymas autentiškais tvirtovės serpentininiais keliais, paslaptingomis pralaidomis ir įspūdingu Jiesios landšaftiniu draustiniu. Keliaudami pamatysite ne tik gamtos paminklus, tačiau gidas išsamiai papasakos III ir IV fortų istoriją.

Pro IV baterijos liekanas atvykus į IV fortą jūsų lauks ilgiausias požeminių galerijų tinklas, neregėtas ir vienintelis Lichačiovo pakilimo mechanizmas, kuris kadaise buvo išbandomas kiekvieną dieną trejus metus.

Apie šį nuotykį nepamiršite dar visus metus, todėl norėsis sugrįžti dar kartą.

Nuotr.: ©Aistė Plavinskaitė

Galime tikėti, jog 1915 , rugpjūčio 8 d. po 18 val. vakare vokiečiams užėmus III fortą, jo komendantas pprp. Lukinas su 100 pėstininkų ir 20 artileristų pasitraukė į IV fortą būtent šiuo keliu.

Žygis pradedamas susirinkusiems pėstiesiems aprodant III forto teritoriją, papasakojama jo istorija, parodoma, kur galima rasti didžiausią sviedinio išmuštą daubą, išlikusią iki šių dienų, kur slėpėsi ir miegojo kariai, vieta, kur fotografavosi pats generolas Litzmanas, ekskursijos dalyviai supažindinami su gyvenimu forte, mat tarpukariu čia buvo apsistoję mažiau pasiturintys žmonės, kuriems trūko gyvenamosios vietos.

Keliautojai turi galimybę pamatyti naujai įrengtas apžvalgines aikšteles, sutvarkytus takus, laiptus.

III forte veikia Lietuvos kariuomenės uniformų muziejus. Nuotr.: ©Aistė Plavinskaitė

Eidami III-ojo forto gamtiniu – istoriniu – pažintiniu taku, keliautojai gali pasigrožėti forto augalija ir gyvūnija.

Forto teritorijoje šakose prieš saulę šildosi žaltys Nuotr.: ©Aistė Plavinskaitė
Sąnašos upelio pralaida
54.85064, 23.923838
Vykti Vykti

Šią, dar karo metu statytą pralaidą surasti galima keliaujant senuoju Kauno tvirtovės keliu (Titnago g. 6, Kaunas), kuris yra įtrauktas į paveldo saugomų objektų sąrašą - būtent autentiškomis upelio pralaidomis jis yra garsus. Pralaida, statyta caro, puikios būklės, ją galima pasiekti siauru keliuku pasukus link gyvenamųjų namų.

Sąnašos upelio pralaida Nuotr.: ©Aistė Plavinskaitė
Kauno tvirtovės rokadinis kelias, vingiuojantis Sąnašos upelio slėniais ir vedantis į III fortą, išlaikė ne tik autentiškumą (beveik nepakitęs) bet ir savo nepakartojamas pralaidas. Ne veltui šis kelias - dabartinė Titnago gatvė - paskelbtas kultūros paveldo paminklu. Nuotr.: ©Aistė Plavinskaitė

Pasibaigus Titnago gatvei ties Kreidos g. galimi du žygio "papildymai" - keliauti iki Jiesios piliakalnio arba į priešingą pusę - iki Jiesios (Rokų) atodangos ir pažintinio tako.

Pasirinkus tiesiausią kelią ir iškart perėjus geležinkelį galima pasukti link 4-osios baterijos.

4-oji baterija
54.850962, 23.930971
Vykti Vykti

Kalvos aukštis ant kurios pastatyta 4-oji baterija - 65,7 metrai, tai dominuojanti apylinkių aukštuma, turinti platų apžvalgos ratą. Nuo viršūnės puikiai matomi Jiesios ir Nemuno upių slėniai, bei dalis Sąnašos upelio slėnio. Šia bateriją drąsiai būtų galima vadinti naujųjų laikų piliakalniu.

Šis paslaptingas tvirtovės objektas yra pasislėpęs kalvoje, nuo kurios atsivėria įspūdinga Jiesios ir Sąnašos upių slėnių panorama.

Nuotr.: ©Aistė Plavinskaitė

Tiesa, baterija beveik neišlikusi ir apsupta gyvenamųjų namų, o užlipus ant kalno, galima surasti vietą, kurioje, kaip manoma, galėjo būti tobula vieta pabūklams - atsiveria vaizdas į miesto centrą, Nemuną.

Nuotr.: ©Aistė Plavinskaitė
Įdomūs faktai apie 4 bateriją:
  • Taikos metu pagal tabelį 4-osios baterijos ginkluotėje prieššturminei ir artimai gynybai stovėjo: šešios 1878 metų pavyzdžio lengvosios lauko patrankos su stūmokline spyna; du "Maksim" sistemos kulkosvaidžiai; keturios pusės pūdo 1838 metų pavyzdžio lygiavamzdės varinės mortyros; šeši Konstantinovo raketiniai paleidimo stovai. Pabūklams aptarnauti paskirti 97 artileristai (9 fejerverkerių ir 88 bombardierių bei kanonierių). Baterija aktyviai dalyvavo Kauno tvirtovės gynyboje Pirmojo pasaulinio karo metu.
  • Galimai ginantis nuo vokiečių 4 baterijoje buvo dislokuota 21-oji Kauno tvirtovės artilerinė kuopa. Pas A. Pociūną knygoje aprašytas įvykis kai 1915 08 12 d. baterijoje sprogus vokiečių sviediniui, užsidegė baterijos artilerijos sandėlis, kuriame buvo 15 tūkst. 8 colių sviedinių. Šį gaisrą užgesino 21-osios kuopos kariai.

Keliaujant toliau atsiduriama Jiesios kraštovaizdžio draustinyje, kuris atveria horizontus ir kelia iššūkius įpratusiems keliauti asfaltuotais miesto keliais.

Žygio dalyviams galima bristi per Jiesią, bet visai čia pat pėsčiomis galima pereiti tiltą. Tilto per Jiesią konstrukcijos "modernumas" duos ne ką mažiau emocijų, nei maudynės Jiesioje.

Nuotr.: ©Aistė Plavinskaitė
Nuotr.: ©Aistė Plavinskaitė

Takas, besidriekiantis aukštais skardžiais, kupinas įspūdingų panoramų, pati Jiesia atrodo kaip mažas upokšnis, o styrančios medžių šaknys virš skardžio vilioja ekstremalus. Kalvotas reljefas ir vingiuoti keliukai tarp šimtamečių ąžuolų suteikia galimybę pajausti tikrą keliautojo atradėjo dvasią.

Nuotr.: ©Aistė Plavinskaitė
Nuotr.: ©Aistė Plavinskaitė

Vieta, kurioje tikrai sustosite pailsėti ir pasigėrėti - Jiesios skardis, tai sutvarkyta aikštelė turistų poilsiui, o be to puiki vieta įsiamžinti. Tai - vienas didžiausių atvirų horizontų. Jiesios skardį pažinsite iškart, jis papuoštas išsiraizgiusiomis seno medžio šaknimis.

Aistė Plavinskaitė Nuotr.: ©Jiesios skardis

Žygio maršrutas nuo Jiesios skardžio tęsiamas link IV forto pro senąją plytinę.

Ši atkarpa tarp Jiesios tilto ir Moliakelio g. pilna pralaidų bei betoninių slėptuvių, kurios prieinamos tik akylam turistui. Iš viso yra belikusios trys slėptuvės, šiandien puikiai papildančios gamtos reljefą.

Jiesios šlaito slėptuvės ir pralaidos
54.853624, 23.946461
Vykti Vykti
Jiesios šlaito viena iš trijų išlikusių slėptuvių Nuotr.: ©Tadas Kirda

Einant kalno apačia buvusiu tvirtovės siauruko geležinkelio pylimu matysis bent 3 slėptuvių liekanos. Statytos pirmojo pasaulinio karo metu.

Visas kareivinių slėptuves galima apžiūrėti pratęsus maršrutą pro Plytinės ir Karaliaučiaus gatves, nuo IV forto link Panemunės.

Jiesios šlaito viena iš pralaidų Nuotr.: ©Tadas Kirda
Senoji plytinė
54.850485, 23.94685
Vykti Vykti

Ši plytinė, iš kurios šiandien likęs tik blausus prisiminimas, mena neatmenamus tvirtovės statybų momentus, beje, įdomus faktas, kad kai statant IV fortą, plytinė jau stovėjusi, bet dėl nežinomų priežasčių fortui, kuris pastatytas rankomis be jokios technikos, atidaryta kita mažesnė plytinė statybų poreikiams. Būtent ten degamos plytos, kas šimtoji, turėjo specialų įspaudą F4. Kiekvieno forto plytos tokius įspaudus turėjo, vienas iš eksponatų surastas ir saugomas Kauno tvirtovės V forte.

F.5 – penktas fortas. Iš tokių plytų buvo statomos forto kareivinės, parako sandėliai, slėptuvės. Išdegta XIX a. 9-ajame dešimtmetyje. Štai tokia ši plyta išliko iki mūsų dienų kol ją atskilusią rado instruktorius ir padėjo į ekspoziciją Kauno tvirtovės parko klubo angare. Kas šimtoji plyta buvo su autentišku įspaudu. Nuotr.: ©legionas.lt

IV forte keliautojų laukia kelionė vienais klaidžiausių visoje tvirtovėje požemių. IV forte vasaros metu savaitgalį per dieną apsilanko apie 100 žmonių. Tai vienas lankomiausių fortų.

Šiame forte reikia būti ypatingai atidiems, centrinė poterna, savo grožiu viliojanti forto lankytojus, ypač pavojinga - pavasarį susidariusi nuošliauža, veikiama kritulių išjudino konstrukcijas, gruntas ir plytos dar labiau slenka, todėl rekomenduojama vengti šios galerijos.

Nepaisant šios grėsmės, lankytojai veržte veržiasi pamatyti įspūdingas Lichačiovo keltuvo liekanas, mažąją kinų siena vadinamą kontreskarpinę sieną ir ilgiausius miesto požemius.

Kauno tvirtovės statybos darbų vykdytojas pulkininkas Lichačiovas suprojektavo keltuvą, kuris forto apšaudymo metu leistų greičiau paslėpti artilerinius pabūklus. Būtent dėl šio keltuvo įtvirtinimuose buvo pastatyti įspūdingi 4 aukštų betoniniai kazematai. Nuotr.: ©Aistė Plavinskaitė

1894-ais metais buvo įtaisytas mechaninis keltuvas, kurio pagalba 2 kariai sukdami didelį ratą, sudėtingo mechanizmo dėka galėdavo iškelti arba nuleisti sunkiasvorius pabūklus. Po trejus metus trukusių kasdieninių bandymų keltuvas buvo pripažintas tinkamu naudoti, tačiau dėl finansinių sunkumų, jų nepavyko įrengti ir kituose fortuose. Šis "liftas" forte išliko iki 1943-ųjų metų, kuomet jį išmontavo okupacinė Vokietijos valdžia ir keltuvas buvo išlydytas į metalą. Gerokai vėliau, norint apsaugoti pabūklus, tiesiog imta naudoti šarvuotus bokštelius, kurie saugodavo juos nuo priešo ugnies.

Nuotr.: ©Aistė Plavinskaitė

APIE KAUNO TVIRTOVĖS PARKĄ

Kauno Tvirtovės Parkas - tai ne tik viduramžių ir naujųjų laikų Kauno įtvirtinimų, 1882-1915 Rusijos imperijos tvirtovės paveldo saugotojas, puoselėtojas, bet ir visų laikų ir visų pasaulio šalių karo architektūros ir su ja susijusių karo mokslų pažinimo raktas, per kurį galima sužinoti, pamatyti, pajausti kojomis ir pačiupinėti pasaulinę architectura militaris.

  • Norintiems išsamiau sužinoti, kas yra Kauno tvirtovė - siūlome kartu su gidu vykti į kelionę autobusiuku, apžvelgiant pagrindinius bei įdomiausius Kauno tvirtovės objektus. Miesto centre susipažįstame su visu urbanistiniu miesto kompleksu, kelionę pradėdami nuo pačios tvirtovės širdies – Kauno Soboro (šv. Arkangelo Mykolo (įgulos) bažnyčios).

  • Norintiems sužinoti kas yra Kauno fortas, siūlome neilgą, pažintinę ekskursiją viename iš fortų – I, III, IV, V, VI, VIII. Ekskursijos metu gidas papasakos jums forto atsiradimo istoriją, kuo svarbus gynybai šis objektas, sužinosite statybos principus, suprasite kaip ir kodėl su apskaičiuotu tikslumu veikė forto mechanizmas.

  • Ekskursijos ir edukacijos užsakomos grupei nuo 10 dalyvių.

  • Dėl nuolaidų privačioms eksursijoms ar perkant kelionę su Kauno tvirtovės parko autobusiuku – teirautis telefonu.

  • Vaikams iki 7 metų dalyvavimas edukacijoje ir eksursijoje – nemokamas.
Ovidijus Jurkša Nuotr.: ©pamatykLietuvoje.lt

Kontaktai:

Turizmo ir Edukacijos skyriaus vadovas Ovidijus Jurkša
tel. +370 689 32862

Gidė – edukatorė Karina Taruškaitė
tel. +370 671 36098

Gidė edukatorė Aistė Plavinskaitė
Tel. +370 627 58369

Daugiau: http://atfort.kaunas.lt