Anykščių siauruko muziejus

Muziejai
Siaurasis geležinkelis, dar švelniai vadinamas Siauruku, yra unikalus technikos paveldo objektas, nusidriekęs Rytų Aukštaitijoje nuo Panevėžio iki netoli Anykščių esančių Rubikių. Tai – vienas iš dabartinių Anykščių krašto simbolių, gausiai lankomas turistų tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio. Čia galite išbandyti reguliarius reisus, vykstančius gegužės–spalio mėnesiais, dalyvauti visus metus rengiamose šventinėse ir pažintinėse kelionėse, ar tiesiog užsisakyti individualią kelionę pagal jūsų pageidaujamą ar organizatorių siūlomą maršrutą.

Pati kelionė Siauruku jau yra nepamirštama atrakcija. Dėl išskirtinių šio geležinkelio savybių važiuodami galėsite grožėtis visai greta esančiais gamtos vaizdais ir akį džiuginančiu kraštovaizdžiu. Tačiau ne vien tik tai – kiekviena kelionė turi tam tikrą temą, kuri padės ne tik iš arčiau pažinti Anykščių kraštą ir jo istoriją, bet ir išmėginti įvairias pramogas. Pavyzdžiui, vykdami maršrutu Anykščiai–Troškūnai–Anykščiai, apsilankysite Troškūnų vienuolyno ir bažnyčios ansamblyje. Bažnyčios požemiuose klausysitės vienuolyno istorijų ir legendų, susipažinsite su sakralinio meno vertybėmis. O važiuodami Anykščiai–Rubikiai–Anykščiai, turėsite galimybę paragauti gardaus maisto "Žuvienės pašiūrėje", pasimėgauti Rubikių ežero teikiamais malonumais: balto smėlio paplūdimiu, pasiplaukiojimu valtimis, plaustu ar vandens dviračiais.

Šventinės ir pažintinės kelionės daugiausia yra rengiamos tam tikrų švenčių proga, pavyzdžiui, Joninių, Mindaugo karūnavimo dienos, mokslo metų pradžios ir pabaigos. Rudenį vykdomas Božolė reisas vyno mėgėjams. Kelionės rengiamos net žiemą – Užgavėnių, Kalėdų proga. Taip pat organizuojamos specialios pažintinės kelionės, pavyzdžiui, Latavos kraštui pažinti arba iškyla "Anykščių gamtos ir kultūros turtai".

Keliones pagal specialų užsakymą yra ypač pamėgę vestuvininkai, įmonės, dovanojančios pramogą savo darbuotojams ir kitų švenčių organizatoriai. Tokioje kelionėje dalyvaujantieji mėgaujasi vaišėmis, gyva muzika ir kitokiais smagiais netikėtumais. Kas gi nėra girdėjęs apie šiose apylinkėse siaučiančius svieto lygintojus, kurie nepraleidžia progos patikrinti ar ne per daug brangių daiktų su savimi vežasi traukinio keleiviai? Tad akivaizdu, kad jei dar neišbandėte Siauruko ir daugybės jo privalumų, tikrai turėtumėte tai padaryti!

Siaurasis geležinkelis Lietuvoje turi gana turtingą istoriją. Pačioje XIX a. pabaigoje nutiestas Siaurukas visą šimtą metų buvo intensyviai naudojamas ne tik keleivių, bet ir įvairiems kroviniams, nukirstam miškui pervežti. Tačiau laikui bėgant transportinė jo reikšmė vis labiau menko, kol pačioje šio amžiaus pradžioje jis imtas naudoti tik pramoginiams–turistiniams tikslams. Su šimtamete Siauruko istorija išsamiai susipažinsite užsukę į Anykščių geležinkelio stotyje įsikūrusį Siauruko muziejų. Ir pats stilingas dviaukštis stoties pastatas, kaip ir greta išlikę gyvenamieji geležinkelio darbuotojų namai, vandens bokštas, prekių sandėliai, erdvi akmenimis grįsta aikštė bei plieninis tiltas per Šventąją yra unikalūs XIX amžiaus pabaigos – XX amžiaus technikos, architektūros ir kultūros paminklai.

Muziejuje lankytojai gali pamatyti įvairius su Siauruku susijusius eksponatus, paklausyti įdomaus gido pasakojimo, pasivažinėti rankine drezina ir triratuku ant bėgių.
Šaltinis: © visitaukstaitija.lt

Aplankykite netoliese