Paežerių dvaras

Dvarai
Gausiai turistų lankomas ir jų pamėgtas Paežerių dvaras įvardijamas kaip Suvalkijos perlas ir palydimas įvairiais epitetais. Vieni čia regi senosios Graikijos atspindį, kiti Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės laikus, nukeliančius į 18 amžių. Klasicistinių formų Paežerių dvaro rūmai vaizdingoje ežero pakrantėje pastatyti LDK didiko Simono Zabielos rūpesčiu 1795- 1799 metais. Rūmų projektavo garsus Vilniaus architektas Martynas Knakfusas.

Rezidencinių, reprezentacinių rūmų pobūdį atspindi klasicizmo stiliaus elementai – didingas rūmų frontonas su kolonomis laikančiomis portiką su giminės herbu ir šoniniais rizalitais papuoštais stiuko reljefais "Muzika" ir "Dailė". Grakštūs lipdiniai tiek išorėje, tiek rūmų viduje atspindi rūmų paskirtį, propaguoti dailiuosius menus: poeziją, šokį, muziką, dailę. Rūmų antrajame aukšte dešinėje pusėje esantys kambariai su kolonomis išpuoštu miegamuoju ir svečių priėmimo sale teikia džiugesį ir norą čia atvykus pamiršti visus rūpesčius ir pasinerti į šokio svaigulį, muzikos garsus. Šokančių, į ekstazę panirusių, merginų vaizdai šokių salės kupole, įvairiaraštis parketas ir muzikantų balkonėlis su grakščiomis konsolėmis keri savo žavesiu ir spindesiu. Įspūdį dar padidina šiaurinėje pusėje grakščių kolonų laikomas balkonas, atveriantis vaizdus į ežerą ir parką. Rūmų puošyba 19 a. pirmoje pusėje priskiriama rūmus paveldėjusiam dvarininkui Zigmantui Gauronskiui ir jo žmonai Natalijai Oginskytei-Gauronskienei. Rūmai išpuošiami olandų tapytojų darbais, Liudviko XVI stiliaus baldais.

2016 metais po rūmų restauracijos iš Lietuvos Dailės muziejaus atvežti paveikslai ir baldai lankytojus vėl tarsi nukelia į senuosius laikus. Prieš Antrąjį pasaulinį karą Paežerių dvaro rūmai atiteko Vasario 16-osios Akto signatarui Jonui Vailokaičiui. Karo metais ši rezidencija priklausė Vokietijos generaliniam komisarui Lietuvoje Adrianui fon Rentelnui. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, nuo 1995 metų Paežerių dvare pradeda veikti Suvalkijos dailės galerija, o 1997 m. įsikuria ir Vilkaviškio krašto muziejus. Restauravus dvaro oficiną, apžvalgos bokštą ir ledainę čia įkeliamos krašto muziejaus ekspozicijos, o rūmuose 2004 m. įsikuria Suvalkijos (Sūduvos) regioninis kultūros centas. 2016 metų vasarą abi įstaigos sujungiamos.

Paežerių dvaras garsėja klasikinio pobūdžio muzikiniais vakarais, edukacinėmis programomis, Sūduvių amatų švente, Paežerių dvaro festivaliu, Dvarų senovinės muzikos festivaliu "Viva la musica" ir kitais renginiais.

Rūmų aplinką pagyvina naujai įrengti pasivaikščiojimo takai parke, specialistų priežiūros sulaukęs senasis dvaro ąžuolas. Paežerių dvaro lankytojai rūmuose gali surasti nuolat keičiamas parodas bei atkurtą 18 amžių menančią aplinką, o kituose dvaro pastatuose veikiančias muziejines ekspozicijas, menančias garsią Vilkaviškio krašto praeitį.
Šaltinis: © paezeriai.info

Aplankykite netoliese