Molėtai tarp žvaigždžių ir ežerų: norintiems pamatyti, išgirsti, dalyvauti

Top
Maršrutas

Nuo Vilniaus nutolus vos 40 kilometrų Rytų Aukštaitijos link, peržengiamas slenkstis į ežerų ir ramybės kraštą. Molėtai tampa vis didesnio turistų dėmesio sulaukiančiu rajonu. Traukos priežastis – švari gamta ir nepakartojamas kraštovaizdis. Tarp ketvirtadalį Molėtų teritorijos užimančių miškų tyvuliuoja beveik 300 ežerų, o Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės valdovų palikimą saugo ilgiausias Lietuvoje Asvejos ežeras. Dalis Molėtų rajono teritorijos patenka į Asvejos ir Labanoro regioninius parkus.

Mindūnų apžvalgos bokštas Nuotr.: ©Molėtų turizmo ir verslo informacijos centras

Viena įdomiausių lankytinų vietų rajone – vienintelis Europoje Lietuvos etnokosmologijos muziejus. Atsiveriančiu Labanoro girių vaizdu ir ežerynu turistus vilioja įkopti į antrą aukščiausią Lietuvos saugomose teritorijose pastatytą 36 m. Mindūnų apžvalgos bokštą. O žuvienės gardumas Ežerų žvejybos muziejaus kiemely... Turistams plačiai atvėręs duris Alantos dvaras, vienuolių istorijos sklando po Videniškių vienuolyno muziejaus skliautus... Amžių istorija atgyja virtualioje realybėje Molėtų turizmo ir verslo informacijos centre...

Kad susiplanuoti apsilankymą Molėtų krašte būtų dar lengviau ir nieko nepraleistumėte, parengėme rekomendacijų sąrašą. Jame rasite ir įdomiausias lankytinas vietas, idėjų pramogoms, informaciją apie vietas, kur galėsite užkąsti ar paragauti kulinarinio paveldo. Molėtų kraštui pažinti dienos neužtenka. Atvykite ilgesniam laikui, o šiame sąraše rasite ir rekomendacijas nakvynei ar poilsiui.

Molėtai – kraštas, kuriame viskas tikra. Įsitikinkite tuo ir Jūs!


TOP 10 LANKYTINŲ VIETŲ MOLĖTŲ RAJONE

Kiekvienas galite būti atradėjas! Etnokosmologijos muziejuje suteikiamos žinios apie etnokosmologiją, pasikėlus į bokštą galima pasižvalgyti po Molėtų kraštą, o 40 ir 80 cm skersmens teleskopai padės pasiekti dangų. Gal naktinio dangaus atspindžiai lietuvių etninėje kultūroje, astronominės žinios, žmogaus būties Visatoje filosofiniai aspektai gali padėti įminti gyvenimo mįsles.

Dubingių piliavietė Nuotr.: ©Molėtų turizmo ir verslo informacijos centras

Pačiame miestelyje, gatvių sankryžoje, jau antras šimtmetis stovi buvusi Dubingių smuklė, pastatyta 1842 metais grafo Boleslovo Tiškevičiaus. Ji yra didžiausia Rytų Lietuvoje ir laikoma architektūros paminklu. 2008 m. po smuklės rekonstrukcijos joje įsikūrė Asvejos regioninio parko Lankytojų centras ir direkcija. Lankytojų centre galima susipažinti su parko gamtines ir kultūrines vertybes pristatančia ekspozicija, čia rengiamomis parodomis. Visai netoli tyvuliuoja ilgiausias Lietuvoje Asvejos ežeras.

Alantos dvaras Nuotr.: ©Molėtų turizmo ir verslo informacijos centras

Alantos dvaro sodybos rūmai – neoklasicistinio stiliaus dvaro pastatai, pastatyti XIX a. viduryje. Šiuo metu rūmų pirmame aukšte veikia nuolatinė V. Žuko meno galerija su autoriaus tapyba, piešiniais, koliažais, keramika. Dar trys salės skirtos kilnojamoms ekspozicijoms.

Dvaro antrame aukšte veikia Palaimintojo T. Matulionio muziejus. Jame eksponuojami vyskupo kankinio laiškai iš sovietinių kalėjimų, tremčių, kiti dokumentai, fotografijos.

Senais laikais žvejyba buvo vienas iš pagrindinių gyventojų pragyvenimo šaltinių. Tikram žvejui ar žuvienės valgytojui pravartu pamatyti, kaip XIX a. pab. gyveno ir žvejojo mūsų krašto žmonės, verta paragauti skanios žuvienės. Visa tai galima rasti Ežerų žvejybos muziejuje. Medžioklės ir gamtos ekspozicijoje pamatysite penkiuose kontinentuose medžiojusio Antano Truskausko trofėjus. Čia lankytojų dėmesį traukia liūtas, bizonas, meška, begemotas, raganosis.

Naujai įkurtame privačiame muziejuje eksponuojama apie 140 lengvųjų automobilių, sunkvežimių, autobusų, motociklų, priekabų bei kitų transporto priemonių, veikia senovinės radijo, audio, TV aparatūros ekspozicija. Lankytojams gali kai kuriuos eksponatus ne tik apžiūrėti, bet ir patys juos išbandyti. Muziejaus eksponatai dažnai naudojami filmuojant kino filmus, vienas iš jų – „Černobylis“.

Videniškiai – viena savičiausių Molėtų rajono vietovių. Šv. Lauryno bažnyčios ir Atgailos kanauninkų vienuolyno ansamblis liudija apie turtingą šios gyvenvietės praeitį, neatsiejamą nuo kunigaikščių Giedraičių giminės... Ekskursijos po Videniškių vienuolyną metu susipažinsite su Giedraičių giminės veikla ir istorija Videniškiuose, jų įtaka šios gyvenvietės raidai, sužinosite, kada ir kodėl į Videniškius atvyko pirmieji Baltųjų Augustinų vienuoliai, kaip atrodė vienuolynas šios brolijos klestėjimo laikais ir kuo jis buvo ypatingas.

Astronomijos observatorijoje lankytojai supažindinami su astronomų darbu, jų naudojamais prietaisais, astronomijos raida, stebėjimo būdais, teleskopais, dangaus objektų įvairove, Visatos kūnų vystymusi, vedamos vaizdais gausiai iliustruotos paskaitos salėje. Taip pat lankytojams siūlomas naktinis pasižvalgymas pro 28 cm skersmens teleskopą į tolimuosius dangaus objektus.

Šis apžvalgos bokštas – antras aukščiausias apžvalgos bokštas Lietuvoje. Jo aukštis – 36 m. Įveikus išbandymą aukščiu ir sraigtiniais laiptais pakilus virš medžių viršūnių, kvapą užgniauš atsiveriantys vaizdai. Iš paukščio skrydžio galima išvysti Siesarčio hidrografinį draustinį ir vaizdingiausią Aukštaitijoje Lakajų kraštovaizdžio draustinį, kuris driekiasi miškingų kalvų apsuptais Baltųjų ir Juodųjų Lakajų ežerų duburiais.

Molėtų mieste yra du ežerai – Pastovis ir Pastovėlis. Keliaujant jų pakrantėse nutiestais pėsčiųjų ir dviračių takas turėsite puiki proga susipažinti su Molėtais. Kelyje rasite: Žvejo batų ir meškerės skulptūrą, Žuvį su balnu, miesto fontaną, Skulptūrų parką, pėsčiųjų tiltus per ežerus, Pavasarinkų kalną, lauko čiuožyklą, batutus, „tarzankę“, vaikų žaidimų aikštelių, kelias maudymosi vietas, poilsio zonas.

Molėtai Nuotr.: ©Martynas Žala

Trijų ežerų apsuptyje įsikūręs pramogų, poilsio kompleksas ir moderniausias Lietuvoje žirgynas, išsiskiriantis unikaliu 1500 kvadratinių metrų apvaliu maniežu. Čia taip pat įkurtas Italija dvelkiantis restoranas, jaukus viešbutis ir Mini Zoo. Po apylinkes ar jaukiame vidaus manieže galima jodinėti žirgais, o šiltuoju metų laiku siūlomi pasiplaukiojimai vandens dviračiais, valtimis.RENGINIAI MOLĖTŲ RAJONE 2020-aisiais

Molėtiškiai ir dažnas svečias žino, kad Molėtuose galima ne tik ramiai mėgautis gamtos apsuptimi, bet ir pasinerti į nuotykius aktyviai leidžiant laisvalaikį, keliaujant lankomų objektų maršrutais, dalyvaujant edukaciniuose užsiėmimuose ar įvairiuose renginiuose. Tradicinių renginių sąrašas šiemet pasipildo visai Lietuvai svarbiomis sukaktimis ir keletu naujienų.

 • Ežerų žvejybos muziejuje vyks tradicinė 25-oji Žiemos žūklės ir Užgavėnių šventė, pritraukianti ne tik žvejus, bet ir gamtos mylėtojus. Įprastai per Užgavėnes žiemą vejame iš kiemo, o šiemet šventės lankytojai tikrame ežerų krašte kviečiami šią žiemą – sužvejoti. Vasario 22 d. Ežerų žvejybos muziejaus kieme įsisuks tikras Užgavėnių šėlsmas.
Žiemos žūklės šventė Nuotr.: ©Molėtų turizmo ir verslo informacijos centras
 • Nacionalinės bibliotekų savaitės renginių ciklą Molėtuose balandžio 24 d. užbaigs 15-oji Mažoji knygų mugė. Tai visą dieną Molėtų Viešojoje bibliotekoje trunkanti šventė, kurios lankytojams suteikiama galimybė ne tik susitikti su žinomais kūrėjais ar leidėjais, bet ir įsigyti naujausius Lietuvos leidyklų leidinius.
 • Jau tampa įprasta Molėtų vasaros sezoną pradėti žygiu. Praėjusiais metais Vasaros turizmo sezono atidarymo žygis nusitęsė Molėtų miesto gatvėmis ir apylinkėmis, o šiemet gegužės 1-ąją žygio trasa persikels į Lietuvos Etnokosmologijos muziejaus apylinkes. Tokios kelionės organizatoriai kvies pasivaikščioti, susipažinti su turizmo naujienomis Molėtuose, pasivaišinti molėtiškių ruoštais patiekalais ir sulaukti ne vienos staigmenos.
  2020-ieji svarbūs ir Lietuvos etnokosmologijos muziejui. Šiemet, minint 30 metų muziejaus veiklos jubiliejų, planuojama visuomenei atverti unikalių kosmonautikos eksponatų iš Kijevo politechnikos instituto muziejaus parodą.
Lietuvos etnokosmologijos muziejus Nuotr.: ©Molėtų turizmo ir verslo informacijos centras
 • Molėtų krašto muziejus bendradarbiaudamas su Jerzy Giedroyc dialogo ir bendradarbiavimo forumu organizuoja tarptautinę konferenciją Videniškiuose „Kunigaikščių Giedraičių vaidmuo tarptautinio dialogo vystyme“, kuri įvyks gegužės 4-5 d.
 • Didžiausia šalies šunų mylėtojų organizacija – Lietuvos kinologų draugija (LKD) gegužės 30-31 d. Radžiūnų aerodromo teritorijoje organizuos dvi tarptautines šunų parodas „Baltijos nugalėtojas“ ir „Molėtų mero taurė“. Parodų išvakarėse, gegužės 29-ąją, ten pat vyks trylika specializuotų šunų parodų. Visas tris parodų dienas veiks didelė zoologijos prekių mugė, kur parodų lankytojai galės ne tik įsigyti lauktuvių savo augintiniams, bet ir pasikonsultuoti šunų mitybos, priežiūros klausimais. Šeimoms ir jauniesiems šunų mylėtojams bus įrengta atskira erdvė, kur LKD Mokymo centro komanda kartu su kinologijos savanoriais organizuos edukacinius užsiėmimus, veiks kūrybinės dirbtuvės vaikams.
 • Tarptautinės muziejų dienos progai skirta akcija Muziejų naktis šiemet vyks gegužės 16 d. Šiemet Molėtų krašto muziejus jungiasi prie „Lietuvos muziejų kelio“, kurio 2020-ųjų tema – „Lietuvos kraštovaizdžiai: kalnų ir kalvų kultūriniai reginiai“ ir tądien kvies dairytis nuo Kaldinių kalvos, kur dabar įkurta Molėtų astronomijos observatorija.
  Taip pat, nuo gegužės 16 d. lankytojams duris atvers atnaujinta pagrindinė Lietuvos Etnokosmologijos muziejaus ekspozicija. Svečiai jau galės apsilankyti naujame kosminiame laukiamajame, pamatyti atnaujintas „kosmines“ muziejaus erdves. Tikimasi, jog baigus muziejaus atnaujinimo darbus stebėjimuose galės dalyvauti didesnis lankytojų skaičius.
 • Birželio-rugpjūčio mėnesiais žiūrovų ir praeivių lauks Muzikiniai ketvirtadieniai Molėtų Skulptūrų parke. Pastovėlio ežero scenoje vakariniuose koncertuose pasirodys ne tik Molėtų kultūros centro, bet ir kaimyninių rajonų kolektyvai. Ežeru nuvilnijančios melodijos praskaidrins ne vieną besiilsinčiųjų Molėtuose vasaros vakarą.
 • Ilgiausios dienos Molėtų krašte tęsis ir po Joninių šventės. Birželio 27 dieną nuo ankstaus ryto iki vėlyvos nakties didžiausia Molėtų miesto šventė pasklis po įvairias miesto erdves. Molėtiškių ir miesto svečių lauks koncertai, šventinės mugės, parodos, edukacijos ir kitos pramogos, o į Molėtų vasaros estradą šventės dalyvius sukvies baigiamasis renginys – Donato Montvydo koncertas.
Molėtų miesto šventė Nuotr.: ©Molėtų turizmo ir verslo informacijos centras
 • Liepos 6-ąją viso pasaulio lietuviams ruošiantis vienu metu giedoti „Tautišką giesmę“, Molėtai ją giedoti kvies Dubingiuose. Tegul Valstybės (Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną Lietuvos himnas nuaidi išskirtinio grožio aplinkoje nuo Dubingių Pilies kalno, apjuosto ilgiausiu Lietuvoje – Asvejos ežeru. Dubingių piliavietė – ankstyvosios Lietuvos istorijos simbolis, siejamas su garsiąja Radvilų gimine. Simboliška, jog Lietuvos valstybės diena bus švenčiama būtent čia.
 • Sąmoningo gyvenimo būdo festivalis „Masters of Calm“ įvyks liepos 24 – rugpjūčio 2 d. Asvejos regioninio parko pušyne, blaivioje mokymų ir stovyklavimo erdvėje „Auksinė giria“. Jo metu daugiau kaip 70 lektorių iš viso pasaulio dalijasi žiniomis dvasingumo, sveikatingumo, psichologijos, santykių šeimoje, finansų planavimo ir kitomis temomis. Šių vasaros atostogų gamtoje misija – sukurti aplinką, kurioje susirinktų žmonės, siekiantys tikslingai dalintis savo žiniomis ir padėti vieni kitiems tobulėti. „Masters of Calm“ programa po paskaitų nesibaigia – vakare dalyvių laukia koncertai, teatriniai pasirodymai, šokiai ar gongų garsai.
Festivalis "Masters of Calm" Nuotr.: ©Rytis Šeškaitis
 • Lapkričio 21 d. Giedraičių miestelyje, Molėtų rajono savivaldybės įstaigoms bendradarbiaujant su nevyriausybinėmis organizacijomis, Lietuvos šauliais ir Lietuvos kariuomene, bus minimos 100-osios kovų už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę ties Giedraičiais metinės.
 • Kalėdos Molėtuose kasmet sužimba vis naujomis šviesomis. Šiais metais Molėtų pakrantės ir padangė vėl nušvis kalėdiniais žiburiais. Kokių Kalėdų ir Naujųjų metų laikotarpio Molėtuose reikėtų laukti? Laimingo ir šviesaus! Tą molėtiškiai tikrai pažada.

Dar daugiau informacijos apie renginius Molėtuose ir kaimų bendruomenėse galite rasti čia: www.infomoletai.lt/renginiai/.PRAMOGOS MOLĖTŲ RAJONE


Skrydis virš ežerų krašto Nuotr.: ©Molėtų turizmo ir verslo informacijos centras.

Molėtų rajonas subalansuotas ne tik ramaus poilsio, bet ir nuotykių mėgėjams. Čia viskas tikra, kad ir kokį laisvalaikio praleidimo būdą pasirinktumėte tarp žvaigždžių ir ežerų. Aktyvaus laisvalaikio entuziastams siūloma išbandyti skirtingas pramogas vandenyje, sausumoje ar net pakilus į dangų. Tai ekstremalus čiuožimas vandenlente, pasiplaukiojimai baidarėmis, irklentėmis, jodinėjimas žirgais, pažintiniai pėsčiųjų ar keturračių turai, skrydžiai lėktuvais, parasparniais ar oro balionais ir dar daug kitų pramogų.

Parkas turi dvi trasas: vieną – be figūrų – pradedantiesiems, kitą – pop'inimo, jib'inimo ir air'inimo meistrams. Parkas užuovėjoje, todėl vanduo – kaip stiklas, o tarp wakeboarder'ių sklando ypatingo „Flip Point'o flat'o“ legenda. Šeimininkai rūpinasi ir plaukiančiais, ir krante jų laukiančiais draugais: pirtis – sušalusiems, sup'ai – romantikams, mimozos – švenčiantiems ir skanus maistas – išalkusiems.

Nieko nėra smagiau kaip draugų būryje pasivaikščioti po vis atsinaujinančius Molėtus. O jei dar laukia siurprizai ir galimybė pamatyti svarbiausias lankytinas vietas – dar smagiau! Tereikia vienam iš dalyvių turėti išmanųjį telefoną su veikiančiu interneto ryšiu ir nusiteikti fotografavimuisi prie lankytinų Molėtų miesto objektų.

Ekskursijos keturračiu motociklu, dažasvydžio pramogos
55.228056, 25.503889
Vykti Vykti

Ekskursijose keturračiais motociklais Labanoro girioje – vaizdingas maršrutas, kuris nepaliks abejingų! Turo metu aplankomi Mindūnų apžvalgos bokštas ir Etnokosmologijos muziejus. Norintys smagiai praleisti laiką ir gauti dozę adrenalino bei išbandyti rankos taiklumą gali išbandyti dažasvydžio pramogas.

Juodakampio km., Mindūnų sen., Molėtų raj.
8 601 73284, karolis.laurinavicius@gmail.com

Ekskursijos keturračiais Nuotr.: ©Molėtų turizmo ir verslo informacijos centras

"Žirgų oazėje" turėsite galimybę išbandyti jodinėjimą miškais Labanoro regioniniame parke ar pievose su trenerio palyda. Mažiesiems siūloma galimybė pajodinėti poniu. Vasarą organizuojamos jojimo stovyklos vaikams.

Molėtų aerodromas įsikūręs vaizdingose Molėtų krašto apylinkėse. Aerodrome tradiciškai organizuojamos aviacijos šventės, akrobatinio skraidymo čempionato etapai, įvairių markių automobilių modelių pristatymai bei kasmetinės tarptautinės šunų parodos. Organizuojami ir skrydžiai. Pageidaujantys gali paskraidyti sraigtasparniu Schweizer 300C.

KUR PAVALGYTI?

Vienoje populiariausių edukacijų – pristatomas puoselėjamas senasis žuvienės amatas. Iš anksto užsisakius edukacinę programą galima ne tik paragauti žuvienę, bet ir pamatyti jos gaminimo procesą.

Rimydžių žuvienės virimas Nuotr.: ©Molėtų turizmo ir verslo informacijos centras

O kasdien Molėtų kepyklėlės, užkandinės, kavinės pasiruošę priimti ir trumpam atokvėpiui sustojusius, ir sotesnių pietų ar vakarienės ieškančius. Kartu su tradiciniais meniu pasiūlymais lankytojai kviečiami paragauti žvėrienos ar šviežios vietinės ežero žuvies patiekalų.


KUR APSISTOTI NAKVYNEI IR POILSIUI?

Vietą poilsiui ir nakvynei galima pasirinkti iš plataus apgyvendinimo vietų sąrašo, tarp kurių kaimo turizmo sodybos, viešbučiai, poilsio ir svečių namai, kempingai ir stovyklavietės. Po visą rajoną pasklidusios poilsio ir nakvynės vietos tinka kiekvieno „skoniui“. Nesvarbu ar tai prabanga dvelkiantys apartamentai, ar jaukios kaimo turizmo sodybos su tradicine lietuviška pirtimi, daugelis jų įsikūrusios greta tyvuliuojančių ežerų ar upių. Galimybė būti natūralios gamtos apsuptyje – dovana, kuria Molėtų krašto gyventojai turi ir nori dalintis su rajono svečiais. Žemiau rasite keletą mūsų rekomendacijų.

POILSIO NAMAI

VIEŠBUTIS

Visą informaciją apie nakvynės ir poilsio vietas Molėtų rajone rasite pamatykLietuvoje.lt žemėlapyje.

P.S.: pasinaudoję Booking.com nuorodomis ar užsakymo užklausų galimybėmis, čia pat galėsite ir rezervuoti nakvynės vietas Jūsų poilsiui.


Įsimintinų įspūdžių iš Molėtų krašto!