Šiuolaikiniai muziejai labai skiriasi nuo ankstesniųjų “eksponatų rankomis neliesti” muziejų. Būdami modernūs, interaktyvūs jie sugeba sudominti ir įtraukti tiek vaiką, tiek suaugusį. Muziejuje įgytos žinios ir laikas praleistas kartu, turbūt geriausia, ką savo vaikams gali padovanoti tėvai.
Keista, tačiau dažnas mūsų apie Europos ar net pasaulio muziejus žinome daugiau, nei apie tuos, kurie įsikūrę visai šalia mūsų, Lietuvoje. Nors Lietuvos turizmo statistika džiugina - kasmet vis daugiau vietinių atranda muziejus, informacijos apie juos vis dar trūksta arba ji tiesiog išbarstyta interneto platybėse. Dėl šios priežasties dažniausiai nepastebėti lieka “mažieji”, bet kaip taisyklė, ypatingai jaukūs ir įdomūs muziejai.
Į “Muziejų gidą” įtraukti 22, mūsų nuomone, įdomiausi ir išskirtiniai muziejai. Jūsų patogumui gidas padalintas į keturias dalis: Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir kitų Lietuvos vietų muziejai.
Įdomiausi Vilniaus muziejai
Energetikos ir technikos muziejus (ETM) įsikūręs pirmojoje Vilniaus centrinėje elektrinėje – industrinio paveldo objekte, kuriame išsaugota autentiška elektrinės įranga, beveik 100 metų vilniečiams gaminusi elektrą ir karštą vandenį. Šiandien muziejus kviečia aplankyti 5 ekspozicijas, dalyvauti edukacinėse programose ir kūrybinėse dirbtuvėse. Ekspozicijoje naudojamos šiuolaikinės technologijos skatina lankytojus būti ne pasyviais stebėtojais, bet aktyviais pažinimo proceso dalyviais.
Energetikos ekspozicijoje jūsų laukia pažintis su XX a. elektrinės įrenginiais – garo katilais, garo turbinomis, , generatoriais, įvairiais elektros perdavimo, matavimo ir valdymo prietaisais. Ekspozicijoje veikianti papildytos realybės technologija, inovatyvūs eksponatai ir istorinė medžiaga leidžia suprasti elektrinės veikimo principą bei jos svarbą Vilnias miesto istorijoje.
Ekspozicija „Pagaminta Vilniuje“ pasakoja Vilniaus miesto pramonės istoriją nuo XV a., Vilniuje susikūrus amatininkų cechams iki XX a. pabaigos. Istorinių fotografijų, graviūrų, kitos dokumentinės medžiagos, edukacinių filmų fone pristatoma Vilniuje gaminta technika, prietaisai bei juos gaminę žmonės. Ekspozicijoje pristatomos ir šiandien miestui svarbios pramonės šakos – tekstilė, stiklas, popierius, lazerinės technologijos.
Interaktyviose mokslo ekspozicijose spalvingi eksponatai iliustruoja įvairius technikos išradimus, demonstruoja fizikinius reiškinius ir procesus, ugdo lankytojų kūrybiškumą ir skatina norą eksperimentuoti bei tyrinėti mus visus supančią aplinką. Interaktyviose ekspozicijose nenuobodžiaus nei vienas!
Iliuzijų muziejus - viliojantis, smagus ir nepaprastai stebinantis. Tai viskas, ką jums reikia žinoti apie šį neįprastą muziejų. Šiame muziejuje kiekvienam apsisuks galva nuo gausybės iliuzijų ir optinių apgaulių. Apsilankius muziejuje gera nuotaika ir puikiai praleistas laikas garantuotas. Be to, muziejus ir labai "fotogeniškas". Čia be jokio "PhotoShop'o" susikursite nuotraukų, kuriomis tikrai nustebinsite savo draugus Facebook'e.
Nuolatinė Valstybės pažinimo centro ekspozicija, įsikūrusi trijuose LR Prezidento rūmų aukštuose, supažindina su esminiais valstybės elementais: teritorija, gyventojais, valstybės institucijomis ir jų funkcijomis. Čia kalbama apie pilietybės instituto kismą ir šiandieninę sampratą, piliečių teises ir pareigas, aktyvų įsitraukimą į valstybės gyvenimą.
Į centro ekspoziciją įsilieja ir ją organiškai praplečia keičiamos meno parodos. Su Lietuvą garsinančiais meno kūrėjais – Nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatais – supažindina paroda „Laisvė kurti“. Meno ir politiškumo klausimas keliamas N. ir G. Urbonų instaliacija „Pro-testo“ laboratorija“. Taip pat galima susipažinti su E. Kuckaitės, K. Grigaliūno, M. Lukošaičio, A. Novicko darbais.
Šiuo metu tai bene interaktyviausias muziejus Lietuvoje. Visos ekspozicijos konstravimo principas paremtas grįžtamuoju ryšiu. Centro lankytojai yra ne tik supažindinami su pateikiama informacija, bet ir kviečiami tapti ekspozicijos bendraautoriais ir centro kūrėjais.
Pinigų muziejus veiklą pradėjo prieš 16 metų, o 2010 m. pabaigoje atvėrė duris Gedimino prospekto ir Totorių gatvės sankirtoje. Čia, per du aukštus išsidėsčiusiose penkiose salėse, lankytojai gali susipažinti su pasaulio pinigų ir bankininkystės istorija, Lietuvos pinigais, bankininkystės raida mūsų šalyje nuo pirmųjų kredito įstaigų atsiradimo iki šių dienų. Ekspozicijose gausu interaktyvių mokomųjų priemonių, teminių filmų, žaidimų.
Vizualūs Pinigų muziejaus grafiniai sprendimai, meno kūrinių integravimas, įvairios interaktyvios priemonės, vaizdo, garso ir šviesos efektai pasitelkti ne tik sudominti ir suteikti lankytojui žinių, bet ir padėti jas kaupti, įtvirtinti, skatinti gilintis, savarankiškai interpretuoti ir ieškoti atsakymų. Pinigų muziejus pritaikytas neįgaliesiems. Turintiesiems judėjimo sutrikimų muziejuje įrengti lauko ir vidaus keltuvai, specialus sanitarinis mazgas. Su mygtukų pagalba galima reguliuoti didinamuosius stiklus ir judančiuose stenduose susipažinti su eksponuojama medžiaga. Turintieji regėjimo negalią (silpnai matantieji) gali pasinaudoti specialiu audiogidu su sutartiniais iškiliais mygtukais. Muziejuje įdiegta ir elektroninė ekskursijų audiogido sistema gestų kalba, pritaikyta turintiesiems klausos negalią.
2010 m. kovo 8 dieną privačių asmenų įsteigta viešoji įstaiga ŽAISLŲ MUZIEJUS šiandien yra jau veikianti gyva kultūros ir edukacijos vieta, kuri duris atvėrė 2012 m. gruodžio 7 dieną.
Muziejaus ekspozicijos pradžia skirta seniausiems Lietuvos žaislams. Tai pirmoji vieta Lietuvoje, kur surinkta ir pristatyta visa iš archeologinių tyrimų žinoma medžiaga apie žaislus ir žaidimų inventorių. Čia rasite ne tik naudingos, įdomios ir negirdėtos informacijos, bet ir galėsite iš stalčių išsitraukti žaislų kopijas bei rekonstrukcijas ir čia pat jas išmėginti.
Antroje muziejaus dalyje galite aplankyti keičiamą ekspoziciją „XX a. prisiminimai“, kur rasite daug originalių mūsų tėvų ir senelių žaislų. Jauniesiems lankytojams tikrai bus smagu juos paliesti, o vyresniems - atgaivinti vaikystės prisiminimus.
Nacionalinio lankytojų centro ekspozicija – ne tik įdomi turiniu, bet ir stebinanti vizualiais sprendimais. Įėję pasijusite tarsi gamtos apsuptyje: žolynai, paukščiai, žiogai aplinkui, o užvertus galvą – debesys.
Išskirtinė nacionalinių ir regioninių parkų, rezervatų vertė iliustruota ne tik vaizdais, bet ir konkrečiais daiktais. Kino salėje – šikšnosparnių buveinėje, galite žiūrėti filmus, klausytis paslaptingų gamtos garsų. Lankytojams turėtų patikti laboratorinis stalas – klaustukas, kur įvairios gamtos mįslės paaiškinamos filmuotais siužetais.
Bažnytinio paveldo muziejus įsikūrė 2009 m. Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje. Ekspozicijoje pristatomi vertingiausi muziejaus eksponatai iš Vilniaus arkivyskupijos šventovių. Ekspozicijos šerdis – Vilniaus katedros lobyno monstrancijos bei relikvijoriai – išraiškingi maldingumo tradicijos liudytojai ir auksakalystės šedevrai. Stiklo vitrinose išdėlioti puošnūs bažnytinės tekstilės pavyzdžiai, kiti meniški liturginiai reikmenys, dailiųjų amatų dirbiniai lankytojams atveria turtingą Lietuvos Bažnyčios istoriją bei sakralinio meno slėpinius.
Muziejus svarbus ne tik unikalia Lietuvoje ekspozicija, bet ir architektūriniu požiūriu. Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia ir buvęs bernardinių vienuolynas – įspūdingas Renesanso laikų ansamblis.
Europos centro muziejus EUROPOS PARKAS įkurtas skulptoriaus Gintaro Karoso 1991 metais. Modernaus ir šiuolaikinio meno muziejaus po atviru dangumi plotas yra 55 ha. Parko įkūrėjas yra ir specialiai meno kūriniams formuojamo kraštovaizdžio autorius. Europos parką kasmet aplanko nuo 40 000 iki 65 000 žmonių.
Išraiškingas parko reljefas, kalvelės ir lomos, nedideli tvenkiniai kartu su meno kūriniais sudaro nedalomą visumą. Žavi geltonai žydinčios pievos pavasarį ir taurūs spalvų sąskambiai rudenio rūkuose.
Europos parkas įtrauktas į 50-tuką įdomiausių meno vietų pasaulyje, kurios pristatomos Amy Dempsey knygoje Destination Art.
Įdomiausi muziejai Kaune
Muziejus „Atominis bunkeris“ pristato „KGB bunkerį“! Tai unikali kolekcija, kurioje paviešinta slapta sekimo įranga ir prietaisai, naudoti NKVD, KGB ir milicijos spec. tarnybose. Iki šiol apie KGB naudotą sekimo techniką galėjome tik paskaityti knygose arba pamatyti kino filmuose apie Džeimsą Bondą.
KGB jėgos struktūros Sovietų Sąjungoje ne tik persekiojo paprastus žmones, bet visiškai nepasitikėjo savo bendradarbiais ir sekė juos tiek oficialiais, tiek neoficialiais būdais. KGB, Valstybes saugumo komitetai visada turėjo pačią naujausią ir technologiškai inovatyviausią techniką bei profesonaliai paruoštus savo srities specialistus, karininkus, agentus.
Morališkai pasenusi KGB sekimo technika buvo griežtai sunaikinama pasirašant specialius aktus, o dalis technologijų perduodama naudojimui karinei pramonei. „KGB bunkeryje“ pamatysite slapto įsilaužimo ir slaptų kratų įrangą, KGB telefonus ir telefonų klausymosi bei pokalbių kodavimo įrangą. Muziejuje gausu nešiojamų slapto radijo ryšio priemonių, radijo siųstuvų ir imtuvų, ryšio blokatorių, pelengatorių, nuotolinio pasiklausymo įrangos, pasiklausymo „blakių“ ir jų aptikimo prietaisų.
Muziejuje susipažinsite su izotopais pažymėtų dokumentų, pinigų, žmonių, gyvūnų aptikimo įrangomis ir prietaisais. Turėsite galimybę pamatyti išorinio stebėjimo, naktinio matymo prietaisus, slaptus diktafonus ir magnetofonus, slapto fotografavimo minifotoaparatus, užmaskuotas slaptas video filmavimo kameras. Sužinosite, kokia slapta skanavimo, fotografavimo ir filmavimo technika buvo naudojama dokumentams kopijuoti paslapčia patekus į patalpą. Muziejuje eksponuojamas mikro objektų aptikimo ultravioletiniais ir infraraudonaisiais spinduliais prietaisas bei daugybė kitos intriguojančios ir nematytos technikos.
Tada Ivanausko zoologijos muziejus - Kauno legenda, buvo įkurtas 1919 liepos 15 d. gamtininko Tado Ivanausko iniciatyva.
Muziejaus ekspozicija išdėstyta per 3 aukštus 6 salėse, 96 stenduose pagal mokslinę sistematiką – nuo primityviausių iki sudėtingiausių organizmų. Eksponuojama daugiau kaip 14 000 eksponatų. Įdomaus čia tikrai ras kiekvienas, nepriklausomai nuo amžiaus.
Unikalus ir vienintelis pasaulyje - Velnių muziejus. Toks apibūdinimas tinka pristatant Velnių muziejų. Dabar jau plačiai pasaulyje žinoma kolekcija pradėta rinkti žymaus lietuvių dailininko, visuomenės veikėjo, profesoriaus Antano Žmuidzinavičiaus (1876–1966).
Vieninteliame pasaulyje Velnių muziejuje saugoma per 3 tūkstančius velniukų – vaizduojamosios ir taikomosios dailės kūrinių, suvenyrų, kaukių ne tik iš Lietuvos, bet net iš 70 pasaulio šalių. Kasmet jame lankosi tūkstančiai svečių, kuriems itin smalsu patiems pažvelgti į šią paslaptingą mitologinę būtybę. Velnių muziejuje rasite eksponatų, puikiausiai atitinkančių ir Jūsų pačių charakterį. Gyvuoja graži tradicija – svečiai gali muziejui padovanoti velniuką.
Vaikų literatūros muziejus – tikra pasakų šalis tiek mažiesiems lankytojams, tiek suaugusiesiems: čia tėveliai mintimis sugrįš į vaikystę, o vaikams atsivers spalvingos kūrybiniam lavinimui skirtos erdvės! Muziejuje yra įrengtos kūrybinės dirbtuvės, galima atrasti kūrinių instaliacijų, gausu personažų kostiumų, o nuo 2014 m. pradžios atidaryta nauja, moderni ekspozicija.
Muziejuje yra netradicinių kerčių, tinkamų paslapčiai sukurti: pliaukštelėjus delnais užsidegs ir ims keisti šviesas stebuklingas žibintas, apšviečiantis nežinia kur vedančias duris, su girgždesiu atsiveriančias ir kviečiančias „sulįsti“ pro neįprastą trapą į V. Žilinskaitės pasakos „Kelionė į Tandadriką“ scenografinę instaliaciją – kosminį laivą! Į jį galės sulipti penki personažų drabužiais persirengę vaikai ir leistis į kvapą gniaužiančią kosminę kelionę, aplankant net devynias planetas.
Na, o pabaigoje jau niekuo nenustebinsime, pasakydami, kad kažkuriame kampe visada tūnos vadinamosios „šiuolaikinės technologijos“, kurių pultelį paspaudę galėsime supažindinti su turtingais ir neišsemiamais Maironio lietuvių literatūros muziejaus fondų lobiais – vaikų rašytojų, jų gimtųjų trobų ar tik išlikusių vaikystės medžių nuotraukomis, kūrybiniais rankraščiais, asmeniniais daiktais.
Lietuvos aviacijos muziejaus pirmtakas – Visuomeninis sportinės aviacijos muziejus – pradėtas kurti Lietuvos aviatorių pastangomis 1971 m. ir oficialiai atidarytas 1983 m. Kultūros ministerijos Lietuvos aviacijos muziejus įsteigtas 1990-02-19 (iki 1995-02-01 vadinosi Lietuvos technikos muziejumi) ir įsikūrė Kaune, Veiverių g. 132 - nuo 1915 m. veikiančio S. Dariaus ir S. Girėno aerodromo teritorijoje.
Nuo 1991 m. LAM padaliniais tapo S. Dariaus ir S. Girėno gimtosios sodybos, atstatytos žinomo aviatoriaus V. Pakarsko (1930-1995) pastangomis. Ten įkurtos memorialinės ekspozicijos, primenančios mūsų didvyrių žygį, papildytos Žemaitijos regiono etnografiniais eksponatais.
LAM kolekcijoje beveik 20 tūkstančių eksponatų (tarp jų per 40 skraidymo aparatų), o ekspozicijos plotas siekia 4700 kvadratinių metrų. Didelių gabaritų orlaiviai bei Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos technika eksponuojama 2 ha ploto atviroje lauko aikštelėje.
Įdomiausi muziejai Klaipėdoje
Pilies muziejus atidarytas 2002 m. rugpjūčio 1 d. švenčiant Klaipėdos miesto 750-ies metų jubiliejų. Tą dieną realybe tapo miesto vadovų, archeologų bei istorikų keletą dešimtmečių puoselėta idėja seniausią miesto dalį – Klaipėdos piliavietę – padaryti prieinamą visiems.
Pilies muziejus įsikūręs po žemės pylimu – bastionu esančioje princo Frydricho poternoje, kurioje XVII a. buvo laikoma artilerija. 2006 m. rugpjūčio 1 d. restauruotoje princo Karlo bastiono poternoje buvo atidarytas Pilies muziejaus ekspozicijos tęsinys.
Autentiškoje XVI–XVIII a. poternoje eksponuojami piliavietėje ir senamiestyje rasti archeologiniai radiniai, dokumentai, maketai, rekonstruoti XVII a. kostiumai. Antrojoje ekspozicijos dalyje daugiau dėmesio skiriama Klaipėdos ekonominiam, kultūriniam gyvenimui. Pateikiama daug informacijos apie miestiečių kasdienybę ir kaip ji keitėsi amžių bėgyje. Istorijos įvykius iliustruoja dokumentai, graviūros, fotografijos iš muziejaus rinkinių, Lietuvos, Vokietijos archyvų bei privačių kolekcijų.
2018 metų sausio mėnesį, šalia Pilies muziejaus duris atvėrė naujas muziejus pavadintas "Muziejus 39/45" vardu.
Vienintelis Rytų Europoje Laikrodžių muziejus yra įsikūręs pačiame miesto centre, XIX amžiaus viloje. Klaipėdos laikrodžių muziejus įkurtas 1984 m. Į klausimą, kas yra laikas, žmogus siekė atsakyti visais amžiais. Pažinti laiką, išmokti jį skaičiuoti ir valdyti nuo seno bandė išsivysčiusios civilizacijos. Aplankę muziejaus ekspoziciją įsitikinsite, kad skaičiuoti laiką ne taip jau ir paprasta. Kad įvairios tautos jį suprato skirtingai, ir sužinosite, kad vieninga laiko skaičiavimo sistema atsirado tik XIX amžiuje.
Vos pravėrus muziejaus duris pasigirsta nepaliaujamas laikrodžių rodyklių tiksėjimas, primenantis mums, koks neįkainojamas yra bėgantis laikas. Muziejus kviečia jus bent trumpam neskaičiuoti brangių savo minučių ir su malonumu pasinerti į turtingą laikrodžių istoriją!
Susipažinsite ne tik su saulės, vandens, ugnies, smėlio, mechaninių laikrodžių istorija, bet ir pakeliausite po skirtingas meno epochas. Antrajame muziejaus aukšte įrengtoje ekspozicijoje yra eksponuojami renesanso, baroko, rokoko, klasicizmo, eklektikos stiliaus laikrodžiai. Jūs turėsite galimybę išvysti daugiau negu 400 originalių bei retų laikrodžių, pamatyti, kaip atrodė laikrodininko dirbtuvė renesanso epochoje, pasivaikščioti po unikalų Saulės laikrodžių parką.
Edukaciniame centre visų amžių vaikų ir moksleivių muziejininkai laukia parengę įvairių atraktyvių užsiėmimų laiko tema. Visi užsiėmimai parengti remiantis mokyklose mokamų programų pagrindu.
„Jei negalite atvykti į Laikrodžių muziejų – mes atvyksime pas Jus!“ Tokiu šūkiu laikrodžių muziejaus muziejininkai su virtualia ekspozicija lanko vaikų ir senelių globos namus, neįgalius žmones.
Jūrų muziejus, įsikūręs Baltijos jūros pakrantėje, yra vienas įdomiausių muziejų visoje Lietuvoje. Muziejaus ekspozicija – tai stebuklingas ir užburiantis vandens gelmių pasaulis, kuriame ne tik įvairiausios žuvys, ruoniai, šiauriniai ir kaliforniniai jūrų liūtai, bet ir įspūdingos laivybos istorijos ekspozicijos. Nuolatiniai muziejaus gyventojai lankytojus stebina ir linksmina išraiškingais pasirodymais. Apsilankę šiame muziejuje atrasite paslaptingą vandenų pasaulį!
Jūrų muziejuje taip pat yra įsikūręs delfinariumas – vienintelis toks visoje rytinėje Baltijos pakrantėje. Jame gyvenantys delfinai – Juodosios jūros afalinos – ne tik džiugina visus savo pasirodymais, bet ir padeda neįgaliems vaikams susigrąžinti gyvenimo džiaugsmą delfinų terapijos užsiėmimuose.
Rekomenduojami muziejai kitur Lietuvoje
Katinų muziejus Šiauliuose. Muziejaus lankytojus su džiaugsmu pasitinka visų mylimos katės ir „muziejaus direktoriumi“ vadinamas išdykėlis katinas Perlas. Trijose didžiulėse muziejaus salėse – katinai, katinai, katinai… Jie atkeliavę ne tik iš įvairiausių Lietuvos kampelių, bet ir iš daugelio pasaulio šalių: Anglijos, Australijos, Amerikos, Prancūzijos, Rusijos, Taivanio, Šveicarijos, Portugalijos ir kitų. Lankytojus pasitinka katinėliai spalvotuose vitražuose, laiptų turėklų ornamentuose, ant šviestuvų, kėdžių esančių muziejaus patalpose. Net laiką rodo laikrodis katinas. Katinėliai sukurti iš porceliano, gintaro, molio, krištolo, metalo, akmens, medžio, kriauklyčių ir kt.
Dviračių muziejus Šiauliuose. Vienintelis dviračių istorijai skirtas muziejus Lietuvoje buvo įkurtas 1980 m. Šiaulių dviračių ir variklių gamykloje „Vairas“ ir 1993 m. perduotas „Aušros“ muziejui. Muziejaus ekspozicija pasakoja vienos iš seniausių, populiariausių susisiekimo, sporto, ekologiškos transporto priemonės – dviračio – atsiradimo istoriją ir raidą.
Apsilankiusieji muziejuje sužinos ir apie dviratininkus, savo žygiais garsinusius Lietuvos vardą pasaulyje, galės išvysti dar neįprastus, ateities transportu vadinamus velomobilius. Ypatingo dėmesio verti juvelyriški H. Sutkaus pagaminti veikiantys dviračių modeliukai, agentūros „Factum“ pripažinti mažiausiais dviračių modeliais Lietuvoje.
"Rūtos" šokolado muziejus Šiauliuose. Saldainių fabrikas „Rūta“, bemaž šimtmetį viliojęs praeivius saldžiais šokolado, karamelės, skrudintų riešutų ir verdamų uogų kvapais, 2012 m. pravėrė savo senojo pastato duris lankytojams. Būtent čia, senajame fabriko pastate, įsikūrė „Rūtos“ šokolado muziejus.
Muziejaus ekspozicija pristato ne tik įdomią fabriko istoriją, bet ir atveria keturių tūkstantmečių šokolado vartojimo paslaptis ir ypatumus. Muziejuje tampa aišku, kur auga „šokolado medžiai“, kaip šokoladą gamino majai ir actekai, kaip jo vartojimo tradicijos keitėsi amžiams bėgant. Čia pasakojama apie pirmuosius Lietuvos šokolado fabrikus ir ilgiausiai šalyje veikiantį saldainių fabriką „Rūta“.
Muziejuje netrūksta interaktyvių užsiėmimų: čia galima nusifotografuoti ir elektroniniu paštu išsiųsti savo nuotrauką ar sukurtą saldainių popierėlį draugams, pažaisti įvairių žaidimų.
Šiaulių geležinkelio muziejus. Unikali senovinių garvežių lauko ekspozicija, pažintis su geležinkelio istoriją atspindinčiais eksponatais ir didžiausias vaikų džiaugsmas – geležinkelio maketas su veikiančiais žaisliniais garvežiais – laukia lankytojų Šiaulių geležinkelių muziejuje.
Šiaulių geležinkelių muziejus įkurtas 1971 m. rugsėjo 4 d. minint Šiaulių geležinkelio stoties 100-ąsias metines. 2014 metais muziejus rekonstruotas ir perkeltas į AB „Lietuvos geležinkeliai“ filialo „Šiaulių geležinkelių infrastruktūra“ teritoriją.
Čia supažindinama su Šiaulių geležinkelių istorija nuo 1871 m., kai buvo pastatyta geležinkelio stotis ir į Šiaulius atvyko pirmasis traukinys. Tai liudija išlikusios nuotraukos, dokumentai ir kiti įvairūs eksponatai. Muziejuje galima pamatyti nuotraukas, kaip atrodė geležinkelio stotis prieš Antrąjį pasaulinį karą ir po jo. Pagrindinės salės dalyje išdėstyti įrankiai ir prietaisai, kuriais dirbo įvairių profesijų geležinkelininkai: kelininkai, elektrikai, ryšininkai. Supažindinama su įvairių laikotarpių geležinkelininkų uniformomis, jų detalėmis, apdovanojimais. Eksponuojamos ir geležinkelininkų laisvalaikio, kultūrinio gyvenimo, sporto akimirkos.
Jauniesiems lankytojams muziejuje siūloma įvairi edukacinė veikla.
Eglutės žaisliukų muziejus. 2010 metais, Miežiškių miestelio bibliotekininkė Violeta Karklytė pakvietė miežiškiečius padovanoti senovinius eglės žaisliukus ir jų atributiką parodai „Prisiminus vaikystės eglutę“. 2013 m. rekonstruotas Miežiškių gyventojų bendruomenei priklausantis ūkinis pastatas kuriame įsikūrė Eglutės žaisliukų muziejus. Šiuo metu kolekciją sudaro virš 2000 egz. senų eglutės papuošalų ir atributikos. Muziejaus kolekcija nuolat pasipildo naujais eksponatais. Tai unikalus muziejus. Tokio, ar panašaus muziejaus, nėra ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Baltijos šalyse. Ekspozicijoje – lietuviški, vokiški, ukrainietiški, lenkiški ir rusiški eglutės žaisliukai bei Kalėdų šventės atributika. Muziejuje vykdomos edukacinės programos: „Pasakiškos Kalėdos“, „Kalėdų Senelis“, „Kalėdų atvirukai“, „Šiaudiniai eglutės žaisliukai".
Niūronyse esantis unikalus Arklio muziejus – vienintelis toks muziejus Lietuvoje. 1978 m. Arklio muziejus įkurtas agronomo prof. Petro Vasinausko (1906–1995) iniciatyva. Muziejuje kaupiami eksponatai, atspindintys arklio reikšmę lietuvių ūkio ir kultūros istorijoje. Aštuoniuose muziejaus pastatuose eksponuojami žemės dirbimo padargai, kalvio įrankiai, senoviniai krepšiai, arklio gadynės transporto priemonės – iš visos Lietuvos surinkti vežimai: bričkelės, lineikos, važeliai; unikalios Jono Gelaževičiaus filatelijos bei tautodailininko Jurgio Kazlausko drožinių kolekcijos, nuotraukos. Šalia muziejaus aukštaičių etnografinėje sodyboje žiemą įgyvendinama edukacinė programa – moksleiviai supažindinami su lietuviškomis tradicijomis, šventėmis.
Plaktukų muziejus. Linkmenyse yra sukaupta trečia pagal dydį pasaulyje plaktukų ekspozicija. Joje 500 plaktukų ir kitų eksponatų, kuriuos Ignalinos savivaldybei padovanojo Žaneta ir Antanas Kibickai.
Ši kolekcija nuolat papildoma.Čia galima pamatyti nuo mažiausio iki didžiausio plaktuko. Jie atvežti iš įvairių pasaulio kraštų: Maroko, Kenijos, Portugalijos, Aliaskos ir kt. Kiekvienas įrankis turi savo istoriją. Pavyzdžiui, yra specialus plaktukas krabų kiautui sutrupinti…
Tačiau nemažą kolekcijos dalį sudaro mūsų krašto meistrų kalvių, batsiuvių, stalių, medkirčkų įrankiai. Tarp įdomybių atkreipia dėmesį akmens amžiaus skeltuvas, medicinos, kulinarijos, radiotechnikos įrankiai.